Když místní noviny zavírají, vládní výdaje se zvyšují, zjistila studie

Paul Gao, profesor financí na příslušné vysoké škole, uvedl, že myšlenka na tuto studii jej napadla minulý týden při sledování pořadu Last Week Tonight Jona Olivera o úpadku místních novin před téměř dvěma lety. Výsledek studie: financování se vytratí v temnotě. Vliv zavírání redakcí novin na veřejné finance je údajně takový, že existuje přímá souvislost mezi ztrátou místních novin a vyššími náklady nebo menší efektivitou vlády. Desítky místních novin zavřely, omezily svůj tiskový plán nebo v posledních letech přešly do online formy. Objem vytištěného nákladu klesl zhruba o 27 % mezi léty 2003 a 2014, podle výzkumného střediska Pew, a došlo k 35procentnímu poklesu počtu státních reportérů.
obchodní úspěch.jpg
Tato omezení mají podle Gaa za následek vyšší náklady. Jak konstatují autoři, místní noviny hrají důležitou a jedinečnou roli ve správném fungování vlády a trhů. „Někteří lidé nám řekli, že místní noviny nehrají významnou roli v místní oblasti. Jiní uvedli, že mohou hrát určitou roli, ale že existují i nějaká jiná alternativní média,“ řekl Gao deníku Guardian. „Domníváme se, že místní noviny sehrávají důležitou a jedinečnou roli, kterou nelze snadno nahradit online zdrojem nebo národními zpravodajskými médii.“
noviny ve stojanu.jpg
Gaoův tým sledoval na 1 600 anglicky psaných deníků, které v letech 1996-2015 vycházely v 1 266 oblastech v USA, přičemž vyloučil oblasti, v nichž místní deníky nevychází. V jednom příkladu se zpráva zabývá uzavřením denverských Rocky Mountain News v roce 2009. Tento deník poskytoval rozsáhlé zpravodajství o dění v místních vládních orgánech, včetně auditu sporných federálních prostředků, přidělených šerifovu oddělení, a řady dalších obchodů. Jinými slovy je možné tvrdit, že náklady místní vlády na půjčování peněz, a s tím spojená rizika, se zvýšily, jakmile deníky ukončily svou činnost.