Kdy dát přednost elektronické čtečce před knihou

Tato diskuze, polemika probíhá posledních pár let neustále dokola. Ano, jsou zastánci elektronických čteček a ano, jsou tací, kteří nedají na tištěnou knihu dopustit. Tuto diskuzi tu nechceme rozvíjet. Shrneme ji, ale podstatou našeho článku je dokázat, že jsou případy, kdy je doopravdy praktičtější dát přednost elektronické čtečce knih.

Jak jsme již řekli, jsou zastánci papírových knih, kteří by si už jen z principu elektronickou čtečku knih nepořídili: knihu máme držet, knihou si máme listovat, knihu máme cítit a na knize má být vidět její historie. Tyto zastánce asi nepřesvědčíme. Máme tu ale ty, kteří váhají, zda si elektronickou čtečku knih pořídit a kdy si ji pořídit.
plná knihovna

Argumenty pro pořízení si této elektronické knihovny/čtečky:

 

·         úspora místa

·         váha

·         více knih pohromadě

·         finance

·         archivace

·         nákup přes internet, aj.

My jsme rozhodně všemi deseti pro užívání elektronických čteček. Ano, pokud je nějaká kniha Vašemu srdci blízká a chcete ji mít doma v knihovně, kupte ji a zařaďte si ji tam, pokud si zdobíte obývací pokoj a hlavní prim tam hrají právě knihy, kupujte si je. Všechny tyty protištěné argumenty respektujeme, ale jsou okamžiky, případy, kdy bychom měli sáhnout spíše po elektro knize.
ebook bookeen

Pokud vyrážíme například na dovolenou, nechceme, aby knihy zabíraly místo, které potřebujeme na jiné věci, nechceme si knihu namočit u bazénu nebo v moři, můžeme mít jen strach, že o knihu nějakým nedopatřením přijdeme, nechceme mít těžká zavazadla. Takto bychom mohli pokračovat dále a dále. Myslíme si, že na cestování je rozhodně vhodnější právě čtečka. Dalším příkladem může být každodenní cesta veřejnou dopravou do zaměstnání, také nechceme mít těžkou kabelku nebo batoh a vozit sebou knihu o 1000 stránkách. Dalším plusem elektronických čteček je, že sebou vlastně neustále vozíte celou svou knihovnu, můžete mít rozečtených více knih najednou nebo začít okamžitě číst knihu novou. Dalším argumentem pro můžou být také finance, kdy tzv. e-knihy koupíme mnohem levnějí, než knihy tištěné. Na to nám navazuje i výhoda nakupování z pohodlí domova a rychlost (pár minut), kdy se kniha už bude nacházet v našem zařízení.

Pokud ještě váháte, zda si elektronickou čtečku knih pořídit, neváhejte, může být jen přínosem. Nijak tím nesnižujete hodnotu klasických papírových knih.