Refinancování hypotéky v kostce

Výše úrokové sazby u úvěrových produktů není stálé, ale v průběhu let se neustále mění. Někdy roste, někdy naopak klesá a společně s ní se mění i výhodnost jednotlivých hypotečních i spotřebitelských úvěrů. Cílem věřitele by ale vždy mělo být splácet co nejmenší možnou částku. I z tohoto důvodu vzniklo tzv. refinancování hypotéky Fahd.cz. Ovšem aby bylo skutečně výhodné původní úvěr refinancovat, je zapotřebí hned několik okolností. Jak tedy při refinancování postupovat?

čtení smlouvy

Refinancování dokáže ušetřit tisíce

Pojďme si tedy v rychlosti vysvětlit, jak takový proces vůbec probíhá a co od něho můžeme očekávat. Refinancování hypotéky nemusí být vždy tak výhodné, jak by se na první pohled mohlo zdát, důležitý je hlavně čas, kdy k refinancování dojde. Výhodnost refinancování můžeme snadno posoudit v internetových kalkulátorech hypotečních úvěrů. Ty dle vyplněných údajů dokáží vyhodnotit, který hypoteční úvěr bude v danou chvíli nejvýhodnější. Konkrétní informace pak žadatel získá na pobočce dané banky. Refinancování je vlastně velmi jednoduchý proces. Banka, která refinancování poskytuje, váš stávající hypoteční úvěr splatí stávajícímu věřiteli a místo něho vám poskytne nový. Pro vás se v podstatě nic namění, pouze budete splácet novému věřiteli pro vás za výhodnějších podmínek. Refinancování však vůbec nemusí probíhat mezi dvěma různými věřiteli, je možné refinancovat v rámci jedné banky.

čtení zákona

Kdy je ten správný čas na refinancování?

Refinancování je výhodné jen za předpokladu, že je tento proces proveden v ten správný okamžik. V první řadě je tedy důležité zjistit, zda se nám refinancování vůbec vyplatí. Správný čas nastává před koncem doby fixace. Refinancovat během období fixace je u většiny hypotečních úvěru značně nevýhodné, neboť s předčasným splacením úvěru jsou spojeny vysoké sankční poplatky. Ty jsou v některých případech v řádech statisíců.