Podivuhodná mořská stvoření

Již v době středověkých námořních výprav si námořníci předávali mnoho historek o setkání se strašidelnými tvory, které vylovili z moře či viděli plavat na mořské hladině. Tehdy pokládali své objevy za záležitost nadpřirozenou.
Člověk se stále učí, říká staré moudré rčení, a i studium podmořského života je dnes na velmi vysoké úrovni. Díky tomu se rok co rok dočítáme o objevu nových živočichů žijících pod mořskou hladinou.
Mezi ty nejzvláštnější, ať svým zjevem či schopnostmi, patří:
mořský ďas
Ďas mořský
Žije v mořských hlubinách tam, kde je věčná tma. Kořist láká na světélkující výběžek, který má tvar rybičky a svojí kořist jeho pohyby naláká až na vzdálenost možného útoku. Protože ďasové žijí v naprosté tmě, těžko se hledají. Proto když na sebe samec a samice narazí, zůstanou spolu až do doby páření
Strašíci
Zvláštností těchto tvorů jsou teleskopické oči velmi citlivé na rozdíly světla. Kořist tak vyhledávají podle obrysů na hladině.
Světlonoši
Živočich s tímto zvláštním názvem, svým tvarem a řadami světelných orgánů připomíná v noci osvětlené letadlo.
Lampovníci
Tato ryba má světelný orgán tvořený miliony bakterií, které svítí podobně jako kapesní svítilna. Lampovník dokáže světlo „vypnout“ a tím zmást ve tmě nepřítele.
  Obrněnky
Velmi malý živočich, který je součástí mořského planktonu, často vystrašil i otrlé námořníky. Při podráždění totiž světélkuje a obrovské kolonie obrněnek tak dokáží „rozsvítit“ mořskou hladinu.
živá chobotnice
Chobotnice ušatá
Byť jde o druh chobotnice, je její tělo tvořeno z devadesáti devíti procent vodou a připomíná tak rosol. Tento fyziologický tvar je nutný pro její přežití. Žije totiž ve velké hloubce a tlak vody by jí jinak rozmačkal.
Trubýši
Jde o drobné bezobratlé živočichy, tvořící velké kolonie a žijící v hloubce oceánů. Spojují se do trubic dlouhých až 20 metrů a vydávají intenzivní světlo.
 oceán, slunce
Ještě mnoho a mnoho lidských generací bude zkoumat podmořský život. Až budete relaxovat na mořské hladině, vzpomeňte si, kolik zajímavých a vzácných tvorů, žije skryto na mořském dně či se volně pohupuje ve vlnách, ale jsou tak drobní, že je uvidíte až v noci, kdy začnou svítit.