Česká republika je zemí cyklistů

Cyklistika je v současné době nejmasovějším sportem. Spolu s turistikou dominují sportovním aktivitám, ačkoli ještě ke konci dvacátého století to byla atletika a fotbal. Tehdy k rozšíření atletických sportů, tenisu, hokeje a fotbalu přispěla socialistická propaganda a především výuka v rámci tělesné výchovy, dnes se však situace mění a přispívají k tomu i nové technologie a vymoženosti, které z cyklistického a outdoorového vybavení vytvořily skutečný business.

červené dvoukolo

Kam vyrazit

Vydat se na kole do přírody je nesmírně lákavé pro všechny věkové generace. Kolo je totiž jediný prostředek, s nímž lze docílit relativně rychlé jízdy, nezávisle na pohonných hmotách, nutnosti vlastnit řidičské oprávnění a absolvování technických prohlídek a značných investic pro bezpečný provoz vozidla.

Podle typu bicyklu se s ním můžete vydat skutečně kamkoli, kam vede alespoň trochu zpevněná cesta. Dnes máte navíc usnadněný výběr protkanou sítí cyklostezek, pečlivě značených, vytvářených zkušenými jezdci, jež jsou si vědomi všech zajímavých míst, co vás mohou na trase potkat.
karimatka na kole

Čtyři nejkrásnější cyklostezky v Česku

A které z nich jsou nejzajímavější? Podle průzkumů prováděných mezi několika tisíci dobrovolníky jsou to lokality Českého ráje, Třeboňska, České Kanady a Blanského lesa. Můžete putovat nenáročnou stezkou podél Vltavy z Českého Krumlova do Boršova nad Vltavou, Českých Budějovic a k zámku Hluboká. Nebo se vydat po trase naučné stezky Okolo Třeboně, co ji zvládnou i malé děti. V rezervaci dubového pralesa s názvem Soví les hnízdí vzácné druhy ptactva a krajina je působivá zejména díky modravým hladinám rybníků.

Náročnější terén vhodný spíše pro horská kola zvládnou trénovaní jezdci v okolí Turnova. Zajímavými cíli jsou tu hrad Kost, Příhrazy, Drábské světničky, zřícenina hradu Valečov, letohrádek Humprecht a rybník Branžež.