Vojtěška: stará jako lidstvo samo

Rostlinu poznáte snadno, na první pohled je podobná jetelu. Je stejně tak šťavnatá a oblíbená u zvířat. Pro své vynikající výživné vlastnosti slouží nejen jako čerstvé krmení, ale dokonce se i suší a lisuje do pelet, na kterých si v zimě mohou pochutnávat například i doma chovaní králíci anebo zvířata v malochovech. Pro krmení hospodářských zvířat představuje nenahraditelný zdroj rostlinných bílkovin.

Vojtěšce se v minulosti mezi lidmi říkalo „lucina“ nebo „lucerna“. K takovému pojmenování rostlina přišla proto, že po odkvětu dělá lusky plné drobných semínek. Semínka obsahují fosfor a když je ta pravá noc, můžete je na polích vidět svítit.

vojtěška

A vojtěšku umí využít i lidé pro svou vlastní potřebu. Už semínka této rostliny jsou velice žádaná pro lidi, kteří objevili kouzlo klíčků a zařadili si klíčky jako zpestření jídelníčku v období, kdy si na záhonu moc zeleniny nesklidí. Klíčky se dají použít například jako čerstvá a bio zelenina do salátu nebo jako příloha k masu.

Tato rostlina, která se v lidovém léčitelství řadí mezi léčivky, je pro své vynikající vlastnosti už staletí používána například v čínské medicíně a její sílu využívali i staří Arabové. Z rostliny, která dorůstá asi půl metru, se dají v léčitelství využít drobné fialové květy, mladé listy i semínka. Její využití je široké, od léčby vředů, nechutenství, špatného trávení, revmatických bolestí až po otoky.

vojtěška1

Současné vědecké studie prokázaly, že například naklíčená vojtěška dokáže snižovat hladinu cholesterolu a brání jeho ukládání, čímž poměrně významně může ovlivnit problémy se srdcem a riziko mozkových příhod.

Kromě naklíčených semen se doporučuje konzumovat i šťávu z vojtěšky a konzumují se také rozdrcené a usušené listy rostliny, které se mohou přidávat do pokrmů (polévky, omáčky zeleninové a ovocné nápoje). Pohodlně se mohou konzumovat i sušené listy slisované do pilulek nebo si prášek 2x denně po půlce čajové lžičky smíchat s vodou a vypít. Obsahuje vitamíny A, D, C, E a K, aminokyseliny, železo, fosfor, sodík a křemík. Listy jsou také bohatým zdrojem vlákniny.