Bydlení není levné

Bydlení je jednou ze základních potřeb, které my lidé máme. Je sice pravda, že bychom se možná i bez tohoto dokázali obejít, jak o tom svědčí existence bezdomovců, ale titíž bezdomovci jsou ukázkovým příkladem toho, proč by nám lidem taková střecha nad hlavou v žádném případě neměla chybět. A tak nejprve žijeme někde s rodiči, a když se chceme osamostatnit, sháníme nějaké jiné místo k životu, nějaké jiné bydliště.

Nejprve se často uchylujeme někam do podnájmu. Ne proto, že by to bylo ideální řešení, ale proto, že je to pro lidi neoplývající dostatkem peněz často ta jediná možnost, jež se dá finančně zvládnout. Nejspíše už se vám totiž doneslo, na kolik peněz vyjde koupě vlastního objektu, domu nebo bytu, a rázem je vám jasné, že tolik peněz obvykle mladí našinci vstupující do života dohromady nedají.

dolary a eura

Ale v takovém podnájmu se nedá žít věčně. Nebo tedy dá, ale má to tolik nevýhod, že se každý nakonec začne poohlížet i po nějakém tom vlastním bytě. A protože ani po letech spoření na něco takového vesměs našetřeno nemáme, bereme si hypotéky, abychom si onen vytoužený vlastní byt koupili aspoň s tím, že ho pak budeme ještě po dlouhá léta splácet.

Jenže nemovitosti jsou obvykle tak drahé a naše příjmy tak nevelké, že si nejen nekoupíme vlastní byt za hotové, ale třeba nám na něj nikdo ani nepůjčí. I splácení tak velké hypotéky by mohlo být nad možnosti mnoha našinců.

eura a dolary

A když si někdo zkrátka nemůže soukromý byt koupit ani s využitím hypotéky? Pak se někomu takovému může hodit i trochu odlišná hypotéka. Ona totiž nemusí hypotéka financovat jenom koupi bytu do soukromého vlastnictví, ona také dokáže zaplatit hypotéka družstevní byt. Samozřejmě pokud se bavíme o nebankovní hypotéce.

A v čem je taková hypotéka na družstevní byt dokonalá? Hlavně v tom, že jsou družstevní nemovitosti levnější. A když si tu tedy musí člověk půjčit méně peněz, spíše zvládne splácení a spíše mu tu tedy půjčí. A pak je kde bydlet.