Osvětlení schodiště a chodeb
V chodbách a na schodištích trávíme relativně málo času ve srovnání s ostatními prostorami v domě, přesto se často dopouštíme některých chyb při tvorbě vhodného světelného zdroje. Především bychom měli pamatovat na to, že jestliže bude chodba osvětlena žárovkami o nižší intenzitě, budeme vystavovat náš zrak zbytečnému namáhání při přechodech z osvětlené místnosti do potemnělé oblasti chodeb a schodů. Schodiště zároveň představuje v domě bezpečnostní riziko, zvláště lidem, kteří se tu pohybují sporadicky, např. návštěvy.
Klasické stropní svítidlo bychom mohli doplnit i malými vestavěnými světly zapuštěnými buď přímo do jednotlivých kolmých stěn schodů, nebo podél okrajů schodišťové linie. Lze k tomu efektivně využít LED diodových pásků nebo zapuštěných LED zarovek GU 10. Montáž osvětlení, zejména pásků, zvládne i amatér, a to včetně efektního stmívače nebo měniče barev na dálkové ovládání. V těchto prostorách se vyplatí i pohybová čidla, tedy pokud nevyžadujete svítit v některých místech trvale.
Obývací pokoj
Zatímco pracovní stoly, dílny a kuchyně bychom měli osvítit chladnějším bílým světlem, podporujícím aktivitu, v obývacím pokoji jsou naopak žádoucí teplejší tóny barev. Ideální teplotou chromatičnosti je teplé bílé světlo v rozmezí od 2700 do 3000 K. Podobá se totiž barvám plápolajícího ohně a lidstvo má v genech zakódováno po předcích jakousi formu bezpečí spojenou s tímto věčným živlem. Teplé barvy světelného spektra navíc obecně podporují útlum, směřují k relaxaci a uvolnění a to je přesně tím, co od této obytné zóny očekáváme.
Koncept řešení rozmístění světel bývá v obýváku velmi různorodý a záleží na tom, čemu lidé dávají přednost. Buď se jedná o přímé zdroje ve formě LED panelů a bodových svítidel, nebo jde o nepřímé světlo odražené od stropu či od stěny. V zásadě platí, že nepřímé osvětlení je vždy mnohem jemnější a místnosti opticky zvětšuje, podmínkou je však vybavit tato výkonnějšími žárovkami, neboť se odrazem světla snižuje jeho intenzita.