Nesdílejte na internet všechno!

Ve virtuálním světě jsou lidé naprosto odlišní od toho skutečného. Rouška anonymity jim dává mnoho příležitostí ze sebe dělat něco, čím ve skutečnosti nejsou. Na internetu mohou působit zlověstně a dokonce i nebezpečně. Dávejte si dobrý pozor, s kým se na internetu dostáváte do kontaktu. Nikdy nevíte, kdo sedí na opačném konci sítě za monitorem. Řeč je o kyberšikaně. Na této světové sítí se můžete střetnout s mnoha lidmi, a to včetně těch, kteří si ze začátku vyslouží vaší důvěru a pak ve správném momentě vás bodnou do zad. Mohou se jevit jako kamarádi, kteří vás zmanipulují k činům, které byste jinak nedělali; tím je myšleno například posílání intimních fotek, sdělování citlivých údajů nebo posílání peněz. Za předpokladu, že se začnete nějak bránit, útočník na vás spustí taktiku vyhrožování a možnosti využití všech materiálů, co od vás získal. Toto je typický scénář kyberšikany.

přihlašovací obrazovka Twitteru

Abychom se nedostali do této situace, je nutné se na internetu chovat s rozvahou. Cokoliv, co vypustíte do tohoto online světa už nikdy nestáhnete zpátky. Různé servery si uchovávají kopie vašich souborů e a je dosti pravděpodobné, že za nějakou dobu jej uvidíte i někde jinde. Osobně se mi již párkrát stalo, že jsem viděl svou fotku, kterou jsem nahrával na Instagram na jiné webové stránce. To samé platí i v případě textů nebo videí.

ilustrace kyberzločinu

Mnoho lidí je bohužel hloupých. Pokud se vskutku najde útočník, který si vyhlédne svou oběť, kterou se rozhodne terorizovat, nemusí se ani tak moc snažit. V dnešní době je velice snadné o osobě nalézt citlivé informace a fotky a to prostřednictvím sociálních sítí. Lidé dobrovolně a ze své vůle sdílejí na tyto sítě věci, které by měly být zůstat utajené nebo v okruhu blízkých přátel a rodin. Třešničkou na dortu je, když jsou tyto materiály zcela veřejně přístupné – bez omezení sledování. Na Twitteru lze snadno a rychle zjistit názory a činnosti onoho jedince, na Instagramu lze vyšťourat mnoho peprných fotografií a to nejen z hlavního feedu, ale i z příběhů a Facebook je zlatým dolem soukromých informací, tedy například počtu a jmen přátel, města, ve kterým osoba přebývá, telefonního čísla apod. Je proto nutné věnovat pozornost nastavení viditelnosti těchto příspěvků.

 

Nejde jen o bezpečnost. Naprosto nechápu současný trend sdělovat a nahrávat naprosto všechno na internet. To, jakou má člověk snídani, co zrovna dělá, jaké organizace podporuje, jaký má intimní život atp. Jasně, čím zajímavější osobnost, tím více sledování. Je ale opravdu nutné, aby o nás naše okolí vědělo naprosto všechno? Aby lidé, které neznáme věděli, jací doopravdy jsme? Máme doopravdy potřebu vše sdílet na web?